Новини

Аерозол: Електрически микромотор с високооборотен наконечник срещу турбина?

Тобиас Шварц отговаря за портфолиото на W&H в сферата на Възстановяването. Получаваме много въпроси във връзка с осъзнаването на ролята на аерозолите в предаването на инфекции. Кой високооборотен инструмент трябва да се използва, за да бъде намалено образуването на аерозоли? И много други…

Образуват ли турбинните наконечници, задвижвани с въздух повече аерозол, отколкото повишаващите наконечници, поставени на електрически микромотор?

Количеството водна струя, излизащо от двата вида наконечници, по същество е еднакво. Основната разлика е в различните обороти на борера, в следствие на което спреят има различно завихряне около борера. Тубринните наконечници работят с около 400.000 об./мин. Високооборотните наконечници с електрически микромотор оперират при прибл. 200.000 об./мин., което всъщност е половината от скоростта на турбините. Всъщност интензивността на разпределението на частиците е по-малка. Това има благоприятен ефект върху ограничаването на аерозола, генериран от водния спрей в денталната оперативна среда. Именно поради това радиусът, в който се разпространяват аерозолните частици е доста по-голям поради въздушната струя, която задвижва турбината. Този ефект е значително по-малък при наконечниците с електрически микромотор. Освен това, турбините на W&H са известни със значително по-малкото количество въздух, който излиза от главата, в сравнение с останалите турбини на пазара.

Образуват ли турбинните наконечници, задвижвани с въздух повече аерозол, отколкото повишаващите наконечници, поставени на електрически микромотор?

Каква е ролята на водния спрей при денталните високооборотни наконечници?

Високоскоростните препарации изискват правилно охлаждане в зоната на контакт между ротиращия инструмент и зъба. Особено топлината, генерирана по време на грубото намаляване на зъбните структури, би причинила значително термичното увреждане на витални зъби. Затова високооборотните наконечници са оборудвани с многоточкова система на водния спрей с 3, 4 или 5 отвора, насочени към върха на борера. Положителен страничен ефект е голямата режеща способност на ротиращия инструмент, тъй като водният спрей почиства отпилките от режещата част на борера.

Каква е ролята на водния спрей при денталните високооборотни наконечници?

По какъв начин водният спрей влияе върху образуването на потенциално опасни аерозоли?

Тъй като самият воден спрей идва от наконечника, изобщо не представлява риск от инфекции, особено при гарантирано качество на водата от денталната система. Само когато водната капка влезе в контакт с пациента, тя може потенциално да абсорбира микроорганизми, които след това рикошират от всяка повърхност в устната кухина и могат да се разпространят като инфекциозен аерозол.

Защо не може просто да се изключи въздуха за водния спрей, за да се намали образуването на аерозоли?

Само водната струя не може да осигури достатъчно ефективност на охлаждане при високооборотни препарации. Ето защо се добавя сгъстен въздух за създаването на спрея. Поради по-високите овлажняващи способности на тези малки капки вода се осигурява много по-добро охлаждане – в полза на виталността на зъбите на пациента!

коментара