Доклади & Изследвания

Миене на зъбите само за 10 секунди?

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Както беше обсъдено в предишен доклад, „правилното“ миене на зъбите представлява предизвикателство за нашите пациенти. В резултат на това в момента има значителен интерес към автоматизиране, опростяване и ускоряване на целия процес. Преди няколко години се роди идеята за създаване на устройство, което да може автоматично да почиства всички зъби едновременно само за няколко секунди. Прототип, базиран на тази идея, беше произведен в Австрия, но пак се оказа твърде неефективен в контекста на клиничното изпитване (Schnabl et al. 2021). Някои от недостатъците на този прототип бяха отработени от други компании, които се опитаха да подобрят идеята. Например, в един френски продукт се използваха найлонови влакна под ъгъл от 45° спрямо венеца, за да имитира по-добре техниката BASS. Тази автоматична четка за зъби вече е тествана като част от клинично изпитване (Keller et al. 2023).

Миене на зъбите само за 10 секунди?
Миене на зъбите само за 10 секунди?

Общо 20 участника взеха участие в това проучване, планирано като кръстосано проучване. Това означава, че всички участници са почиствали в 2 кръга след период от 3 дни без домашна орална хигиена, с автоматична или с ръчна четка за зъби . Времето за миене е 5 секунди на челюст (което означава общо 10 секунди) с автоматичната четка за зъби и максимум 4 минути с ръчната четка за зъби. В третия кръг зъбите отново бяха почистени с автоматична четка за зъби, но за 15 секунди на челюст (общо 30 секунди). Авторите стигнаха до следните заключения:

  • Миенето на зъбите с ръчна четка за зъби води до значително по-ниски стойности на плака в сравнение с миенето на зъбите за 10 секунди с автоматична четка за зъби.
  • Ръчната четка за зъби е по-добра от автоматичната, особено в маргиналните и междузъбните пространства.
  • Когато времето за миене с автоматичната четка за зъби се удължи до 30 секунди, вече няма значителна разлика между ръчната и автоматичната четка за зъби.
  • Автоматичната четка за зъби обаче се оказа твърде къса за 95% от участниците и следователно не е почистила напълно вторите кътници. В допълнение, маргиналния гингивален ръб не е достигнат от косъмчетата на автоматичната четка за зъби при една трета от участниците.

Накратко, въпреки че автоматичните четки за зъби имат обещаващ потенциал, трябва да изчакаме усъвършенставето им, преди да можем с чиста съвест да ги препоръчаме на пациентите. Настоящите недостатъци се дължат на нуждата от персонализиране за различни размери челюсти и позиции на зъбите, почистване на междузъбните пространства и избор на оптимално време за четкане.

Източници

  1. Keller M, Keller G, Eller T, Sigwart L, Wiesmüller V, Steiner R, Offermanns V, Kapferer‐Seebacher I. Cleansing efficacy of an auto‐cleaning toothbrushing device with nylon bristles: a randomized‐controlled pilot study. Clinical Oral Investigations (2023) 27:603–611. Schnabl D, Wiesmuller V, Honlinger V, Wimmer S, Bruckmoser E, Kapferer-Seebacher I. Cleansing efficacy of an auto- cleaning electronic toothbrushing device: a randomized-controlled crossover pilot study. Clin Oral Investig (2021) 25:247–253.

коментара