Доклади & Изследвания

Три, две, едно, старт! Ново трио в профилактиката

От Кристин Бън
Първа публикация: Prophylaxe Journal 5 (2019)


С мотото „Proxeo - профилактика за професионалисти“ W&H представя разширеното си портфолио за автоматизирано премахване на плака. Proxeo поддържа пълния превантивен работен процес въз основа на научни препоръки за всеки пациент и всяка индикация. Трите нови пудри за профилактика са представени в следващата статия.

Системата за полиране с въздух Proxeo Aura е част от гамата за профилактика на W&H от тазгодишното International Dental Show (фиг. 1). Предоставена е и системната концепция, която характеризира всички групи продукти на W&H, така че пудрите, ръкохватките и разпръскващите глави да са идеално съвместими и да гарантират цялостно и щадящо супра- и субгингивално почистване.

Фиг. 1: Proxeo Aura се предлага като Профи и Перио комплект

Интегрирани системи

Когато става въпрос за устройства и аксесоари, екипите по профилактика често се сблъскват с въпроса дали всяка ръкохватка е съвместима с всички пудри на пазара и следователно дали може да се използва по преценка на екипа. Отговорът естествено е отрицателен, поради което ръкохватката за полиране с въздух Proxeo Aura и пудрите са разработени като една напълно съвместима система, за да се постигнат най-добрите възможни резултати и да се гарантира максимална надеждност. По-голямата абразивност, запушванията и намалената ефективност са само някои примери за последиците, които могат да възникнат вследствие на неправилно съчетание между устройството и пудрата.

Практичност и комфорт

Преди да се използва системата, винаги трябва да се вземе решение кои пудри да се използват и кои показания да бъдат обхванати въз основа на клиничните резултати (фиг. 2). Опитът показва, че колкото по-лесно и по-надеждно е дадено устройство, толкова по-често то ще бъде използвано на практика. Характерна особеност на ръкохватката Proxeo Aura е, че работното налягане за супра- или субгингивално приложение може да се промени за секунди с помощта на регулиращия пръстен и по този начин могат да бъдат обхванати всички индикации. Прозрачната камера за пудра със страничен отвор е удобна за пълнене и позволява лесна проверка на нивота на пудрата.

Фиг. 2: Ръководство за лесна профилактика: Преглед на индикациите и пудрите.

Усещане за полиране с въздух върху зъба

Полирането с въздух е процес на почистване и полиране на зъбите и зъбните протези с помощта на устройство, което смесва въздух и вода под налягане с абразивно вещество. 1 В допълнение към използваното устройство1, резултатът от полирането с въздух2 се влияе предимно от потенциала на пудрата.1,2 Това се определя от:

  • Твърдостта, размера и формата на праховите частици
  • Времето за контакт на праховия спрей с повърхността на зъба
  • Налягането на спрея
  • Концентрацията и количеството на пудрата
  • Ъгъла на действие
  • Вида пудра1,2

Правилна техника за успешно лечение

Освен избора на подходяща пудра, правилната техника също е от решаващо значение за здрави и щастливи пациенти в дългосрочен план и за минимално аерозолно натоварване в стаята. Позицията на ръката, продължителността на полиране и накрайниците за полиране с въздух са описани по-долу. Оптималният ъгъл на въздействие на струята върху повърхността на зъба зависи от използваната пудра и от това дали лечението е супрагингивално или субгингивално. Ъгъл на действие от 90 градуса трябва да се прилага само за дълбоко почистване на оклузални повърхности преди запълване на фисури.3

Когато използвате натриев бикарбонат на прах, струята никога не трябва да бъде под прав ъгъл спрямо повърхността на зъба и трябва да бъде насочена далеч от гингивалния ръб.2 При използване на глицинова пудра струята прах-вода може да бъде насочена директно към сулкуса, ако джобовете са плитки (до приблизително 3 mm)2 и ако се използват подходящи разпръскващи глави. Винаги трябва да се спазват инструкциите за употреба на съответния производител, когато използвате пудрата.

Отварянето на разпръскващата глава трябва да е на 3-4 mm от повърхността на зъба.2-4 Спрей струята обикновено се прилага при четкане или кръгови движения от шийката към зъба – от червено до бяло. Според литературните данни и проучвания адекватна продължителност на лечение на зъбната повърхност варира от максимум две до максимум пет секунди.4-6 Също така трябва да се гарантира, че аспирацията е настроена така, че да аспирира максимално спрей аерозола. Практикуващите и пациентите трябва да носят защита на очите и лицето.3

Видове пудри – преглед

Въпреки че първите пудри за полиране бяха много агресивни, развитието на редица щадящи пудри направи полирането с въздух безопасна алтернатива. Въпреки това, не всяка пудра е подходяща за всеки пациент. Важно е да се отбележи, че има разлика между водоразтворима, малко разтворима или неразтворима във вода. Основните вещества на настоящите пудри за полиране с въздух са изброени по-долу, заедно с техните области на приложение:

Фиг. 3
Фиг. 4
Фиг. 5

Фиг. 3: Пудрата за профилактика SOFT е на основата на натриев бикарбонат и има среден размер на частиците 40 μm. – Фиг. 4: Пудрата за профилактика SMOOTH е на основата на калциев карбонат, има размер на частиците между 45 μm и 75 μm, има неутрален вкус и не съдържа натрий и силиций (Si). – Фиг. 5: Пудрата за профилактика SENSITIVE е на основата на глицин, има среден размер на частиците 25 μm, предлага се със сладък вкус и е разтворима във вода.

Натриев бикарбонат (пудра SOFT, фиг. 3)

Първата пудра, която се използва само за супрагингивално приложение поради високото ниво на абразивност, е натриев бикарбонат (NaHCO3).2 Тъй като размерът на частиците е между 402 и максимум 250 μm2,7,8, се използва например за отстраняване на упорити отлагания и петна (най-често при пушачи)2,4, за премахване на размазания пласт преди ецване и подготовка на зъбните повърхности за избелване.9 Отделните кристали на водоразтворимата пудра имат ъглова, неправилна форма и полирането не трябва да се извършва повече от два пъти годишно. Поради останалата грапава повърхност, впоследствие може да е необходимо друг вид полиране2, например ротационно.

Калциев карбонат (пудра SMOOTH, Фиг. 4)

Калциевият карбонат (CaCO3) е пудра, която е малко разтворима във вода.2 Сферично оформените кристали с размери между 45 и 100 μm, създават "ефект на въртене" и по този начин по-малко увреждат емайла дори при неблагоприятен ъгъл на струята и имат по-нисък аерозолен товар.2 Използването на калциев карбонат на прах е подходящо за почистване на възстановителни материали и пълнежи. В допълнение, той е идеалният помощник за почистване на зъбите с лъскав завършек, както и за щадящо почистване на брекети и фисури. Също така дава възможност на пациентите на диета без сол да получат възможно най-доброто лечение.

Глицин (пудра SENSITIVE, Фиг.5)

Един от по-малко абразивните водоразтворими прахове е на основата на глицин (C2H5NO2).2 Глицинът е естествена аминокиселина с максимален размер на частиците 63 μm.4 Тези пудри имат изключително ниска абразивност и са подходящи за супрагингвална обработка в случаите с леко до умерено оцветяване, за полиране на зъбите, както и за приложение в периимплантантната област.2 Глицинът може да се прилага върху дентин, цимент, в пародонтални джобове, при пародонтална терапия, при периимплантит и обработка на повърхностите на имплантите. Освен това е доказано, че въздушното полиране с глицин и еритритол е сравнително деликатно върху меките тъкани.10,11

Профилактика за пациенти с импланти

Глициновата пудра е особено важна, когато става въпрос за грижа за импланти. Благодарение на пудрата SENSITIVE, биофилмът може да бъде отстранен от титановите повърхности по високоефективен начин, без да причинява никакви вреди. Ще разгледаме и лечението на периимплантит. Пудрата може да бъде от полза при хирургични процедури и благодарение на своята резорбируемост може да се използва безопасно в хирургията. По този начин всеки патогенен биофилм може бързо и ефективно да бъде интраоперативно отстранен от повърхностите на имплантата. В комбинация с фотоактивирана дезинфекция и последваща аугментация, това е обещаваща процедура, тъй като позволява безопасно обеззаразяване на повърхностите.

Полирането с въздух е добре прието от пациента

Многобройни проучвания показват, че въздушното полиране има високо ниво на приемане от пациентите. 5,12-15 Кървенето при сондиране може да бъде намалено16, а дълбочината на джобовете се намалява след въздушно полиране с глицин.17 Нискоабразивните пудри не влияят видимо на кореновата повърхност или венците.18

Заключение

Системата Ви позволява винаги да вършите най-добре работата си - дори и в профилактиката. Системата Proxeo е част от интегрираното портфолио от продукти на W&H за профилактика и пародонтология, която се прилага към даден индивидуален профил на пациента. Целенасочената работа в супра- и субгингивалната област с щадящи зъба пудри е чудесен вариант при всички показания и при широка целева група пациенти.

Възможни противопоказания

Преди използване на устройство за въздушно полиране при пациенти с бъбречни и метаболитни заболявания или такива на дихателните пътища трябва да се направи консултация с лекар. Инструкциите за употреба на съответните пудри и устройства също трябва да се вземат под внимание по отношение на използването на някои лекарства или алергии към някоя от съставките на пудрата. 8. Ако има противопоказания, лечението трябва да бъде заменено с ротационно полиране и да се ползват съответните пасти.

Референции

  1. Connect, O.-S.H.N.U.A. https://aaosh.org/aaosh-connect/. 2019.
  2. D E A Deußen and A. Groß, Air-Polishing – vom Power-Cleaning zum Biofi lmmanagement – Teil 1. Prophylaxe Journal 2016(3): p. 14-17.
  3. Hellwege, K.D., Die Praxis der professionellen Zahnreinigung und Ultraschall-Scaling. Eine Arbeitsanleitung für den Zahnarzt und sein Mitarbeiterteam. 2007: 3. Auflage. Thieme Verlag.
  4. 6R Mohan, et al., Air Polishing: An Update. International Journal of Maxillofacial Research, 2015. 1(1): p. 22-34.
  5. Petersilka, G.J., et al., Subgingival plaque removal in buccal and lingual sites using a novel low abrasive air-polishing powder. J Clin Periodontol, 2003. 30(4): p. 328-33.
  6. Flemmig, T. and T.E. O´Hehir, How subgingival air polishing will turn dental hygiene upside down. Interview with Prof. Dr. Thomas Flemmig, in Dentaltown. 2014. p. 94-96.
  7. Botti, R.H., et al., Effectiveness of plaque indicators and air polishing for the sealing of pits and fissures. Eur J Paediatr Dent, 2010. 11(1): p. 15-8.
  8. Gutmann, M.E., Air polishing: a comprehensive review of the literature. J Dent Hyg, 1998. 72(3): p. 47-56.
  9. W&H, Happy Patient - Happy Professional. Proxeo Aura. Product Brochure, 2019: p. 6.
  10. Petersilka, G., et al., Evaluation of an ex vivo porcine model to investigate the effect of low abrasive airpolishing. Clin Oral Investig, 2018. 22(7): p. 2669-2673.
  11. 17. ZMK-aktuell.de. Trehalose für supra- und subgingivales Pulverstrahlen. 2017 14.09.2017].
  12. Moene, R., et al., Subgingival plaque removal using a new air-polishing device. J Periodontol, 2010. 81(1): p. 79-88.
  13. Hongsathavij, R., Y. Kuphasuk, and K. Rattanasuwan, Clinical comparison of the stain removal efficacy of two air polishing powders. Eur J Dent, 2017. 11(3): p. 370-375.
  14. Flemmig, T.F., et al., Randomized controlled trial assessing efficacy and safety of glycine powder air polishing in moderate-to-deep periodontal pockets. J Periodontol, 2012. 83(4): p. 444-52.
  15. Wennstrom, J.L., G. Dahlen, and P. Ramberg, Subgingival debridement of periodontal pockets by air polishing in comparison with ultrasonic instrumentation during maintenance therapy. J Clin Periodontol, 2011. 38(9): p. 820-7.
  16. P Schmage, B.B., I Nergiz, U Platzer, P Pfeiffer, Biofilm removal of ultrasonic driven devices with universal and periodontal intrument tips. Poster presentation. 2012.
  17. Petersilka, G.J., et al., Subgingival plaque removal at interdental sites using a low-abrasive air polishing powder. J Periodontol, 2003. 74(3): p. 307-11.
  18. Sculean, A., et al., A paradigm shift in mechanical biofilm management? Subgingival air polishing: a new way to improve mechanical biofilm management in the dental practice. Quintessence Int, 2013. 44(7): p. 475-7.

коментара