Доклади & Изследвания

Доживотна поддържаща пародонтална терапия? Абсолютно!

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Всички сме запознати с изражението на лицето на нашите пациенти, когато им кажем, че страдат от пародонтит и следователно се нуждаят от доживотно(!) лечение. И всички ние, разбира се, знаем колко трудно е да мотивираме нашите пациенти в продължение на години. Но колко важна е тази доживотна поддържаща пародонтална терапия? Наистина ли е необходимо да се поддържа стабилен пародонталнен статус?

Доживотна поддържаща пародонтална терапия? Абсолютно!
Доживотна поддържаща пародонтална терапия? Абсолютно!

Изследователска група от Бразилия и Холандия (Bittencourt et al. 2022) проучи точно този въпрос и наскоро публикува изключително интересно проучване. Използвайки предишно проучване като основа, изследващите се свързаха с 57 пациента, които са завършили първите си две години поддържаща пародонтална терапия най-малко преди поне три години. След тези две години лечение всеки пациент получи подробна информация за своето пародонтално здраве и необходимостта от по-нататъшно лечение. От тези 57 пациента, те са успели да се обадят и да прегледат отново 27, като средно са изминали четири години от последното им посещение. Повторният преглед установи следните резултати:

  • Само една трета от пациентите са последвали съветите на своите лекари по дентална медицина и са продължили с поддържаща пародонтална терапия в същата или в друга клиника. Всички останали пациенти не са получавали редовно поддържащо пародонтално лечение.
  • Клиничният статус показа, че стойностите на кървене, възпаление и дълбочина на сондиране са се върнали на същото ниво, както преди началото на активната пародонтална терапия!
  • Броят на местата с дълбочина на сондиране ≥ 5 mm отново е сравним със стойностите преди началото на активното пародонтално лечение. Например, процентът тук преди активна пародонтална терапия е 14%, след лечението е 2%, след две години редовна поддържаща пародонтална терапия все още е 2%, но след около четири години самоотговорност процентът отново е 10.

В обобщение, за съжаление, индивидуалната отговорност изглежда не работи много добре при пациенти с пародонтит! Ето защо е от съществено значение да се стремим да създадем концепция за посещение на денталната практика, при която връзката с пациентите е постоянна, като им се предлагат редовни срещи.

Това проучване се основава на много малък брой случаи и следователно резултатите трябва да се третират с повишено внимание. Въпреки това, тези резултати демонстрират много ясно нещо, което всички знаем от нашата ежедневна клинична практика: ако по време на поддържащата пародонтална терапия пациентите загубят мотивацията да посещават редовно профилактични прегледи, техният пародонтален статус, за съжаление, много често бързо се влошава.

Източници

  1. Liana F. Bittencourt, Patricia D. M. Angst, Rui V. Oppermann, Ubele van der Velden, Sabrina C. Gomes. At least 3 years of self‐responsibility for periodontal care after 2 years of supportive periodontal therapy. Clinical Oral Investigations (2022) 26:4987–4994.

коментара