Доклади & Изследвания

Правилно диагностициране на периимплантит

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

В статията „Правилно диагностициране на периимплантния мукозит“ са разгледани критериите за здраве на периимпланта и периимплантния мукозит. Но как да разпознаете, че състоянието на пациента вече е достигнало по-напреднал стадий - с други думи, как правилно да диагностицирате периимплантит?

Въз основа на резултатите от Световния семинар за пародонтални и периимплантатни заболявания през 2017 г., периимплантитът се диагностицира по следните критерии:

  • Налице са признаци на възпаление в периимплантатната тъкан (напр. зачервяване, подуване, силно кървене при сондиране, гноен секрет и т.н.).
  • Увеличаване на дълбочината на сондиране след базовия преглед (виж статията).
  • Налице е загуба на кост, която надхвърля нормалното/очакваното костно ремоделиране след имплантиране и натоварване на импланта. Най-добрият начин за оценка на степента на костна загуба е да се сравни с рентгенова снимка, направена 1 година след протезиране.
  • Ако лекувате пациент без налично изходно състояние (т.е. нямате рентгенова снимка по време на протезирането и/или 1 година след това и не разполагате с дълбочина на сондиране от момента на протезирането), тези признаци могат да бъдат ясна индикация за наличие на периимплантит: 1) загуба на кост ≥ 3 mm, 2) дълбочина на сондиране на джоба ≥ 6 mm и 3) признаци на възпаление, като кървене и/или гнойна секреция при сондиране.

Ако пациентът има тези симптоми и поради това има съмнения за периимплантит, наложително е да се действа бързо! Констатациите трябва незабавно да се съобщят на зъболекаря на пациента, за да може да се проведе необходимото лечение. Важно е да се отбележи, че лечението трябва да започне възможно най-скоро, тъй като периимплантитът може да прогресира много бързо и само в рамките на няколко месеца може да настъпи значителна допълнителна костна загуба.

Правилно диагностициране на периимплантит (Shutterstock)
Пациент с периимплантит. Пациентът е със значително увеличена дълбочина на сондиране (9-11 мм), а рентгеновата снимка потвърждава наличието на загуба на периимплантна кост.

Съвет
Има едно просто правило, което можете да следвате, за да постигнете добри рентгенови снимки на импланти - виж статията ‘Лесно заснемане на добри рентгенови снимки на импланти!’

Източници

  1. Renvert S, Persson GR, Pirih FQ, Camargo PM. Peri-implant health, peri-implant mucositis, and peri-implantitis: Case definitions and diagnostic considerations. J Clin Periodontol. 2018 Jun; 45 Suppl 20:S278-S285. doi: 10.1111/jcpe.12956.

коментара