Sık Sorulan Sorular

W&H ürünleriyle ilgili sık sorulan sorular ve hijyen ve bakım konularinda yararlı açıklamalar.

Cerrahi Cihazlar

Piyasemenler & Angldruvalar

Kuplingler

Aksesuarlar

Türbinler

Implant stabilite ölçümü

 • Osstell IDx (3)
  • ISQ'nun ölçümü nasıl çalışıyor?
   Bir implantın ISQ'sunu ölçmek için, yerleştirilen implanta önce SmartPeg adı verilen bir vidayı takın. Mıknatısı üstte olan SmartPeg, küçük ayar çatalı gibi çalışır. SmartPeg'teki mıknatıs, manyetik darbeler ile probdan "vurulur" ve böylece SmartPeg titreşir. İmplant yüzeyi ve kemik arasındaki arayüzdeki sertlik yüzünden SmartPeg buna göre titreşir. Kemik yoğunluğu, daha yüksek kararlılık ve daha yüksek ISQ değeri olur.
   isq scale
  • Smartpeg'leri nereden alabilirim?
   Lütfen yerel W&H ortağınızla (W&H Türkiye) irtibata geçin. Talep ettiğiniz SmartPeg'lere özel sipariş verilecektir. Ürünün teslimatında alacağınız kuponla 5 adet ücretsiz SmartPeg sağlanacaktır.
  • ISQ bilimsel olarak kanıtlanmış mıdır?
   Osstell ISQ teknolojisi, 1100'den fazla bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Detaylı bilgi için https://www.osstell.com/scientific-database/ adresini inceleyebilirsiniz.
 • Osstell Beacon (4)
  • ISQ'nun ölçümü nasıl çalışıyor?
   Bir implantın ISQ'sunu ölçmek için, yerleştirilen implanta önce SmartPeg adı verilen bir vidayı takın. Mıknatısı üstte olan SmartPeg, küçük ayar çatalı gibi çalışır. SmartPeg'teki mıknatıs, manyetik darbeler ile probdan "vurulur" ve böylece SmartPeg titreşir. İmplant yüzeyi ve kemik arasındaki arayüzdeki sertlik yüzünden SmartPeg buna göre titreşir. Kemik yoğunluğu, daha yüksek kararlılık ve daha yüksek ISQ değeri olur.
   isq scale
  • ISQ ne anlama geliyor?
   ISQ, İmplant Sabitlik Bölümünün kısaltmasıdır. 1 ile 100 arasında bir değerdir ve cerrah implant yerleştirdikten sonra implant stabilitesini kavrar. Cerrah ISQ değeri ile osseointegrasyonu izleyebilir.
  • Smartpeg'leri nereden alabilirim?
   Lütfen yerel W&H ortağınızla (W&H Türkiye) irtibata geçin. Talep ettiğiniz SmartPeg'lere özel sipariş verilecektir. Ürünün teslimatında alacağınız kuponla 5 adet ücretsiz SmartPeg sağlanacaktır.
  • ISQ bilimsel olarak kanıtlanmış mıdır?
   Osstell ISQ teknolojisi, 1100'den fazla bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Detaylı bilgi için https://www.osstell.com/scientific-database/ adresini inceleyebilirsiniz.

Havalı Scaler

 • Proxeo (1)
  • Yeni W&H click&pull sistemini nasıl kullanabilirim? Türbinimi nasıl ayırabilirim?
   Türbininizi sol elinizle tutun. Sağ elinizle türbin hortumunu adaptör ile birleşen yerden tutun. İki parmağınızı kullanarak, sağ elinizle adaptörü yavaşça çekin. Türbin kolayca adaptörden ayrılacaktır. Türbini sertçe çekmek, ona zarar verecektir. Eğer türbini çıkarmak için çok güç kullanmanız gerekiyorsa, türbininizin kilit mekanizmasında bir sorun olabilir. Bu bilgiler ayrıca, Synea türbininizin kullanım kılavuzlarında da ayrıntılı olarak ve resimli bir şekilde izah edilmiştir.

Aksesuarlar

 • Piezomed Uçları (5)
  • Enstrümanlar temizliğe nasıl hazırlanır?
   a. Ultrasonik banyo hazırlanır:
   - Ultrasonik banyo içine alet tepsisini ve alt aletleri yerleştirin.
   - El aletleri (sondalar, aynalar, forseps, vb.) için uygun temizleyici maddeler ve dezenfektanlar şeyler kullanın.
   Çok agresif olduğu için frez banyosu KULLANMAYIN.
   - Ultrasonik bir banyoda temizlendikten sonra, soğutma kanallarından temizlik maddesi ve dezenfektan herhangi kalıntıları çıkarmak için su ile yıkamak yeterlidir
   - Durulandıkten sonra basınçlı hava ile kurutma
   - Kurumuş enstrümanları alet tepsisinde değiştirin ve sterilizasyon için paketleyin

   b. Temizlik ve dezenfeksiyon ünitesinde mekanik hazırlık
   - Birimlerin ve dezenfektan kalıntılarının temizlenmesi için temizleme adaptörü kullanın (Kullanım Talimatlarına bakınız - Aksesuarlar)
   - Temizlik ünitesi ve dezenfeksiyon hazırlandıktan sonra, soğutma kanallarını kuruluğu tekrar kontrol edilmeli, gerektiğinde sıkıştırılmış hava ile tekrar kurutulmalıdır.
  • Üçüncü parti uçlar Piezomed'de kullanılabilir mi?
   Hayır, bu durumun temelde iki nedeni vardır:
   1. Farklı yiv yapısı nedeniyle uçlar takılamaz,
   1. Piezomed piyasemeni üçüncü parti uçları algılayamaz.
  • Piezomed uçları diğer cihazlarla kullanılabilir mi ?
   Hayır, bu durumun iki temel nedeni vardır?
   1. Farklı yiv yapısı nedeniyle uçlar takılamaz,
   2. Diğer cihazlar rezonans noktasını bulamaz ve dolayısıyla uç titreşim yapamaz.
  • Uçların kullanım ömrü ne kadardır ve ne zaman değiştirmek gerekir?
   Uçların kullanım ömrü, kullanıldıkları sürenin uzunluğu ile belirlenir. Yeniden işleme ve sterilizasyonun yalnızca marjinal etkisi vardır.
   a. Aşağıdaki durumlarda enstrüman değişimi gerekir
   - Çalışma esnasında güç kaybı varsa
   - Enstrümanın çalışma ve sap kısmında gözle görülür hasar varsa.
   b. Aşağıdaki durumlarda testere değişimi gerekir
   - Dişler kırılırsa
   - Dişler aşınırsa
   c. Aşağıdaki durumlarda elmas kaplı uç değiştirilmelidir
   - Elmas kaplama aşınır aşınmaz
  • Uçları takarken "klik" sesi duymak gerekli midir?
   Evet, 1 defa klik sesi duymanız yeterlidir. Eğer ses duymazsanız uç yeterli seviyede sıkılamamış demektir.

Elektrikli Motor

Başlık Bakım Cihazları

 • Assistina TWIN (7)
  • Assistina TWIN'de hangi işlemler yapılır?
   • W&H Activefluid ile sprey kanallarının temizlenmesi
   • Dönerli parçaların W&H Service Oil ile yağlanması
   • Bakım süreci sonunda, potansiyel olarak kontamine olmuş aerasoller işlem çemberinden uzaklaştırılır ve HEPA filtresinden süzülerek dışarı atılır.
  • Assistina TWIN ile birlikte hangi enstrüman adaptörleri kullanılabilir?
   Assistina 3x2/3x3'de kullanılan tüm adaptörler Assistina TWIN ile birlikte kullanılabilir. Sadece bir adaptör Assistina TWIN ile kullanıma uygun değildir: RM/ISO adaptör. Bunun yerine Assistina TWIN'de Quick Connect ISO and RM adaptör kullanılabilir. An overview of all adaptors is available on the product website.
  • Assistina TWIN'de neden HEPA filtresi vardır?
   Assistina TWIN'deki bakım işlemi sırasında, dönen parçalar yağ ile yağlanır ve püskürtme kanalları temizleme solüsyonu ile durulanır. Bu sıvılar, potansiyel olarak kontamine vücut sıvıları (örn. Kan ve tükürük) içerebilen aerosoller üreten basınçlı hava kullanılarak el cihazlarına verilir. Cihazın kullanıcı, hasta veya üçüncü taraflar için herhangi bir risk oluşturmadığından emin olmak için yasa, aerosollerin cihazdan dışarı sızmasının önlenmesi gerektiğini öngörmektedir. Aktif emiş ve HEPA filtre kullanarak bundan emin oluruz. Bu HEPA filtre elbette düzenli olarak değiştirilmelidir, bu nedenle filtrenin ömrü iki kartuşun kapasitesiyle tam olarak eşleşir. Bu nedenle HEPA filtresi, bir kartuş seti kullanıldıktan sonra hizmet ömrünün sonuna ulaşır.
  • HEPA nedir? HEPA havayı nasıl filtreler?
   HEPA, "Yüksek Verimli Partikül Hava" nın kısaltmasıdır ve filtre, HEPA E11 olarak sınıflandırılır. Bu, filtrenin diğer şeylerin yanı sıra çok çeşitli bakteri ve virüsleri, toz ve solunabilir aerosoller gibi asılı parçacıkları içeren 1 µm'den büyük tüm parçacıkları tuttuğu anlamına gelir.
  • Assistina TWIN Care setinin değişmesi gerektiğini nasıl anlarım?
   Akıllı proses izleme sistemi, gerçekleştirilen bakım döngülerinin sayısını belgeler ve böylece kalan sıvı miktarı ile servis verilebilecek aletlerin sayısını otomatik olarak hesaplar. Kullanıcı, kartuşun değiştirilmesi gerekmeden 300 döngü önce bir uyarı alır (cihazın üstündeki yağ ve temizleyici LED'leri sarı renkte yanar).
  • TWIN Care setinin hangi sıklıkla değişmesi gerekir?
   Her enstrüman için harcanan yağ ve temizleyici solüsyon miktarı 0,7 ml'dir. Bu da maksimum 2857 enstrümana kadar bakım imkanı sunar. Gerçekte bu değerler 2800 ile 2850 arasında değişebilir. İlk doldurma için bir miktar harcandığından dolayı değiştirme miktarı geçerli standartlar tarafından düzenlenen belirli toleranslara tabidir.
  • Assistina TWIN'de neden rotasyonlu (çalıştırarak) yağlama yok?
   Assistina TWIN'de yağ cihazın içerisine girmeden önce atomize olur. Bu nedenle tüm aktarma parçalarına yağın iletildiğinden emin olunur. Dolayısıyla rotasyonun getirdiği ek süreye ihtiyaç kalmaz. Sonuç olarak Assistina 301 Plus ile aynı kalitede bakım ve yağlama imkanı sunar.
 • Assistina ONE (7)
  • Assistina One'da neden dönerli çalıştırma opsiyonu yok?
   Yağ, alete girmeden önce Assistina One'da atomize edilir. Bu, teknik olarak karmaşık ve zaman alıcı rotasyonel yağlama ihtiyacını ortadan kaldırarak dişli parçalarının tam olarak kaplanmasını sağlar. Ancak, bakım kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.
  • Assistina kartuşları hangi sıklıkla değiştirilmelidir?
   Her bir döngü için tüketim miktarı 0,07 ml yağ ve 0,07 ml temizleme solüsyonudur. Bu, maksimum 2857 döngü kapasitesi sağlar. Cihazın ilk kullanılacağız zamanki dolumu da varsaydığınızda ve kartuşların dolum miktarı geçerli standartlar tarafından düzenlenen belirli toleranslara tabi olduğundan, değer 2800 ila 2850 döngü civarındadır.
  • Yağın atomizasyonu ve dönerek yağlama arasındaki fark nedir?
   İki farklı otomatik yağlama tekniğinde de Sonuç aslında aynı olur. En bariz fark sistemin hızıdır. Atomizasyon(Nebülizasyon) sisteminde yağ enstrümanın içine üflenmeden önce atomize edilir, böylece yağ tüm aktarma parçalarına eşit olarak dağılır.
  • Assistina neden HEPA filtresine ihtiyaç duyar?
   Assistina One'da bakım işlemi sırasında dönen parçalar yağ ile yağlanır ve sprey kanalları temizleme solüsyonu ile durulanır. Bu sıvılar, potansiyel olarak kontamine vücut sıvıları (örn. kan ve tükürük) içerebilecek aerosoller üreten basınçlı hava kullanılarak el aletlerine verilir. Cihazın kullanıcı, hasta veya üçüncü şahıslar için herhangi bir risk oluşturmaması için mevzuat, aerosollerin cihazdan dışarı sızmasının önlenmesini şart koşmaktadır. Bunu aktif emiş ve HEPA filtre kullanarak sağlıyoruz. Bu HEPA filtresi elbette düzenli olarak değiştirilmelidir, bu nedenle filtrenin kullanım ömrü iki kartuşun kapasitesine tam olarak uyar. Bu nedenle HEPA filtresi, bir kartuş seti kullanıldığında hizmet ömrünün sonuna ulaşır.
  • Assistina'nın kartuşunun değişmesi gerektiğini nasıl anlarım?
   ONE Care Set, kartuşlar boşaldığında değiştirilmelidir. Cihazın sağ ve sol taraflarında bulunan doluluk seviyesi göstergeleri sayesinde seviyeler kontrol edilebilir.
  • Assistina kartuşları nasıl değiştirilir?
   İki kartuş ve filtre herhangi bir alet kullanmadan kolayca değiştirilebilir. Akışkan, kartuş membranına nüfuz eden kartuş boşluklarının altındaki kılavuz iğneler vasıtasıyla sağlanır, böylece akışkan kartuştan dışarı çekilir. Yağ ve solüsyonun karıştırılmamasını sağlamak için iki kartuş farklı şekillerdedir. Ayrıca HEPA filtrenin yanlış takılması ancak gerekli olmayan kuvvet kullanılarak mümkündür.
  • Assistina One için hangi adaptörler mevcuttur?
   Assistina 3x2/3x3 için uygun olan tüm adaptörler Assistina One'da da kullanılabilir. Tek bir istisna vardır: Assistina 3x2/3x3 için RM/ISO adaptörü Assistina One ile uyumlu değildir. Hızlı Bağlantı adaptörleri ISO ve RM bunun yerine Assistina One için kullanılabilir. Ürün web sitesinde tüm adaptörlere genel bir bakış mevcuttur.

Piyasemenler & Angldruvalar

Aksesuarlar

Su Arıtma Cihazları

Piyasemenler & Angldruvalar

Piezo Scaler

Otoklavlar

Havalı Motor