Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et

W&H ile enfeksiyonla mücadele

 • W&H ile hijyen iş akışı

  Enfeksiyon zincirini kırmak ve hijyen iş akışı için adım adım kılavuz.

  Ürünlerimizin üretiminin dışında bakım sürecinden de sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle, tıbbi cihaz üreticisi olarak uzun yıllara dayanan deneyimimizle birlikte, dental enstrümanlarınızın yeniden işlenmesi ve kliniğinizin hijyen iş akışı konusunda sizlere yardımcı olabilecek kılavuz bir video hazırladık.

 • Önceliğimiz insanlardır

  W&H olarak enfeksiyon zincirini kırmak için ilgili kılavuzları yayınlarken, siz de lütfen eldiven, maske ve gözlük gibi kişisel koruyucularınızı kullanarak kişisel önlemlerinizi almayı ihmal etmeyiniz.

  Mevcut COVID-19 durumunu göz önünde bulundurarak, bakteri ve virüslerin kontamine olmuş dental enstrümanlarla bulaşabilme ihtimaline karşı, bakım ve hijyen iş akışının önemine yeniden dikkat çekmeyi isteriz. W&H olarak 130 yıldır, tek bir temel prensiple yol aldık: “People have Priority” (Önceliğimiz insanlardır). Bu nedenle bu süreçte kişisel sağlığınıza dikkat etmeniz, hastalarınızın sağlığının korunması ve işlerinizin devamlılığı bizim için oldukça önemli konulardır.

  Medikal cihaz üreticisi olarak sizlere bazı önemli hijyen tedbirleri hakkında hatırlatıcı bilgilendirmeler yapmayı görev edinmiş bulunmaktayız. Dental enstrümanların bakımı ve sterilizasyonu konusundaki tecrübemiz ve dental cihazların üretimi konusundaki bilgilerimizle, hijyenik iş akışıyla ilgili adım adım bilgilendirmeler yapacağız. Bu yolla sizlere, dental kliniklerinizde ve gündelik operasyonlarınızdaki bakım ve hijyen süreçlerinde olabilecek en iyi desteği vererek, kişisel güvenliğinizin ve klinik pratiğinizin en iyi şekilde devam etmesini amaçlıyoruz.
  People have Priority with W&H
 • Innovative reprocessing Enfeksiyon zincirini kırmak

  Önümüzdeki haftalarda, dental enstrümanların en iyi şekilde yeniden işlenmesi ve kişisel korunmanızı sağlanması amacıyla hijyen süreciyle alakalı sizlere rehberlik edeceğiz.

  Enfeksiyon zinciri nedir?

  Enfeksiyon zinciri, ‘mikropların bir konaktan diğer bir konağa geçmesi süreci’ şeklinde basitçe tanımlanabilir. Konaklar; insanlar, hayvanlar ve aynı zamanda etraftaki malzemeler de olabilir. Transfer karşılıklı olarak gerçekleşebilir.

  Enfeksiyon zinciri birincisi patojen olmak üzere 6 bağlantıdan oluşur. İkinci sırada, patojenlerin çoğaldığı ve daha fazla enfeksiyona neden olabileceği rezervuarlar vardır. Üçüncüsü, örneğin hapşırma, öksürme (havadaki enfeksiyon) veya diğer vücut sıvıları yoluyla çıkışla olabilir.
  Geçiş yollarından bir diğeri, zincirdeki dördüncü halka olarak, canlılara veya kontamine nesnelere doğrudan veya dolaylı yoldan dokunarak bulaşmayla olabilir. Bu noktada patojenler için bir giriş kapısı açılmış durumdadır. Yani, patojenler bir sonraki konağa, gözler, ağız, burun, sindirim sistemi vasıtasıyla ulaşabilir. Bu noktada bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar özellikle etkilenir. Kontaminasyon ile semptomların başlaması arasındaki süreye de kuluçka süresi denir.

  Bununla birlikte, bu enfeksiyon zinciri çeşitli yollarla ve her bağlantıda kesilebilir. W&H, Gelişmiş Enfeksiyon önleme Yönetim Çözümleri ile dikkatli önlemler almaktadır.

W&H ile enfeksiyonla mücadele

 • Bilgilerimizi tazeleyelim

  Günlük işlerinizde ve klinik pratiğinizde hastalarınızın iyiliği ve kişisel sağlığınız için her zaman uygun hijyen ve bakımı sağladığınızı biliyoruz.

  Biz de uzmanlığımız, bilgi birikimimiz ve servisimizle sizi en iyi şekilde desteklemek istiyoruz. Birlikte, klinik uygulamalarınızdaki enfeksiyon riskini azaltarak, aynı zamanda cihazlarınızın kullanım ömrünü de uzatabiliriz.

  Lütfen kişisel koruyucu ekipmanlarınızı kullanın ve sağlığınızı ihmal etmeyin:
  • Maske, eldiven, koruyucu gözlük ve koruyucu giysinizi giyin,
  • Ellerinizi düzenli olarak sabun ve ılık suyla yıkayın,
  • El sıkışmaktan ve sarılmaktan kaçının, onun yerine uzaktan gülümsemeyi deneyin,
  • Sık sık uygun el dezenfektanları kullanın.
 • People have Priority with W&H
  Dental pratikte enfeksiyondan korunmanın başlıca yollarından birisi de korucu kıyafetler, eldivenler, koruyucu gözlük ve maske gibi doğru kişisel koruyucu ekipmanlarının kullanılmasından geçer.

  Koruyucu kıyafetler enfeksiyon riski taşıyan tüm faaliyetlerde belirli bir oranda koruma sağlar.

  Koruyucu kıyafetler, gündelik pratik kıyafetlerinize ek olarak tekrar kullanılabilir veya tek kullanımlık giysiler olarak giyilebilir. Örneğin, tıbbi cihazların ön temizliği için kullanılan, kauçuk önlükler ile uzun kollu steril operasyon önlükleri, gündelik kıyafetleri tamamen örttükleri için potansiyel enfeksiyonlu hastaların tedavileri için uygundur. Gündelik pratik kıyafetleriniz ise herhangi bir özel koruması olmadığı için herhangi bir kontaminasyon riskine karşı günlük olarak değiştirilmelidir. Özellikle aerosol içeren patojenlerle yapılan tedavilerde kontaminasyon meydana gelebilir ve kıyafetlerinize termal veya kemotermal hijyenik işlem gereklidir.

  Bu noktada universal B sınıfı otoklavları kullanabilirsiniz. Üniformalarınızı Lisa otoklava atın, dokulu yükler için Program B-Universal 121’i seçin ve mikroorganizmalardan kurtulun.*

  *Sadece kuru steril parçalar kullanınız. EN 13795 1-3'e bakınız.
 • Sıcaklık, basınç ve nem aletlerinizin hazırlığı ve hijyeni için gereken önemli parametrelerdir. S tipi döngülerle dental aletlerinizin sterilizasyonlarınızı hızlıca hazırlayabilirsiniz
  S tipi sterilizasyon döngüsü: Paketli olmayan dental enstrümanlarınızın hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden kullanımı için üreticinin talimatlarına göre sterilize edilebilir. Bu sayede yeniden kontaminasyona ve enfeksiyon riskina karşı efektif bir bariyer sağlar. Tekstil ürünleri için uygun değildir.

  Tüm döngüler için maksimum yük kapasitesi : Sterilizasyona ihtiyaç duyan alet sayısı fazla olsa bile maksimum yük kapasitesi asla aşılmamalıdır! Önerilen yük kapasitesinin aşılması sterilizasyonu doğru yapılmasını tehlikeye atılabilir.

  Otoklav yükünüzü nasıl optimize edeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Otoklavınızı yüklerken, yüklerin risk sınıflandırmalarına, yerleştirme yönüne ve paketlerin buharın nüfuz etmesine izin verecek şekilde yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekmektedir (İstiflemeden, kağıt tarafı üste gelecek şekilde).
  Tepsiyi karışık yüklerken aşağıdaki önerileri dikkate alınız:
  • Hafif ve önce kuruyan yükü aşağıya koyun.
  • Yukarıdaki tepsilere ağır ve büyük aletler yerleştirin. Önce ambalajsız, daha sonra daha ağır ve sarılı aletler.
  • Başarılı sterilizasyonu gösteren test orta tepsiye yerleştirilir.
  Not: Tekstil ve dental enstrümanları asla aynı tepsiye koymayın.
 • W&H tip People have Priority with W&H
  Bu süreçte kliniğinizde kullandığınız ekipmanların da uzun ömürlülüğü için bazı önlemler alabilirsiniz. Otoklavlarınızı uzun bekleme sürelerine karşı korumak için bazı önerilerimiz var.
  Eğer otoklavınızı en az yedi gün boyunca çalıştırmayı planlamıyorsanız lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:
  • Tüm döngü datalarını SD kartınıza veya USB belleğinize kaydedin.
  • Otoklavınızı kapatın ve elektrik kablosunu çıkarın.
  • Kullanılmış ve temiz su tanklarındaki suyu tamamen boşaltın.
  • Temiz su tankını nemli bir bezle temizleyin ve sonra kurulayın. (LİSA modelinin tank girişi çok küçük olduğu için bu model hariç). Detaylı bilgi için su tanklarının temizliği için hazırlanmış videoları izleyebilirsiniz.
  • Su girişini kapatın ve otomatik su besleme sistemi olan otoklavların su girişini kapatın.
  • Otomatik su besleme sisteminin filtresini düzenli olarak durulayın. Multidem’i kullanmadan önce 6 litre su ile durulayın. Eğer su kalitesi artık normal değilse ve suda koku varsa kartuşu değiştiriniz.
  Son olarak, kontaminasyonları engellemek ve cihazın zarar görmemesi için tüm sıvıları boşaltmanız oldukça önemlidir.

Your question – our answer & FAQ

 • Please see the video of Christian Lechner about your question "How do I ensure safety in my practice?"
  Christian Lechner is responsible for the application segment of reprocessing and infection control at W&H. We are daily receiving inquiries from dentists all over the world, on how to protect themselves, their staff and their patients from infections, especially during Covid-19.

  1. What is a proper disinfectant?
  Important, when choosing a ready to use disinfectant, is primarily the microbiological efficacy in combination with the contact time. Please read the instructions for use of the manufacturer carefully. Some local institutions are offering free information on this topic. As an example for Germany you can consult the free accessible VAH list, for the US there is an official information available on the FDA website.

  2. How to clean and reprocess your instruments properly?
  Sterilization, hygiene and maintenance are increasingly important in the dental practice!
  W&H offers a complete and flexible workflow solution for your instruments. Hygiene guidelines and recommendations differ from country to country – we would like to give a best practice example
  P.S. W&H offers a wide range of accessories for optimizing of the sterilization process. Minor extras lead to major results. Work in the practice is easier and your team saves time.

  3. What are the advantages of a B-class sterilizer?
  Did you know, that you can save valuable time by using our B- class sterilizers with eco-dry technology? Find out more about the new LISA.

  4. Why should you use a thermal washer disinfector in your dental practice?
  The new Teon is a highly efficient thermal washer disinfector. Thanks to its dedicated programs it offers the best cleaning and disinfection for your dental practice. Teon improves the job organization of your hygiene room, reduces the reprocessing time and increases the protection against cross contamination.
 • Tobias Schwarz is responsible for the product portfolio restorative dentistry at W&H. Since there is more common awareness about the role of aerosols in infection transmission we are receiving many questions. Whats the right highspeed handpiece to be used to reduce the formation of aerosols? And many more...

  Do air turbine handpieces produce more aerosol than electric highspeed handpieces?
  The amount of water spray, coming from both kind of handpieces, is basically the same. The essential difference is the bur speed, that would have different acceleration effects on the water drops once they hit the bur as well as different air velocity at the area around the bur. Turbine handpieces are running approximately 400.000 rpm. Electric highspeed handpieces are operated at 200.000 rpm, so half the speed as turbines. As a matter of fact, the intensity how particles are distributed is less. This has a beneficial effect on limiting the exposure of water spray generated aerosol into the dental operatory environment. Additional air, leaking at the turbines head – caused by the drive air to run the turbine - increases the distribution radius of floating particles around the air turbine handpieces head. This effect is significantly less with electric highspeed handpieces as well. Nevertheless, W&H Turbine handpieces are known to have noticeable less air leakage at the turbine head then the average product on the market.

  Do air turbine handpieces produce more aerosol than electric highspeed handpieces?
  What’s the purpose of the water spray at dental highspeed handpieces?
  Highspeed preparation procedures require proper cooling at the contact area between the rotating instrument and the tooth. Especially the heat, generated during gross reduction of tooth structure, would cause significant thermal damage to vital teeth.
  That’s why dental highspeed handpieces are equipped with an ideally multi-directional water spray system with 3, 4 or 5 ports directed to the burs tip. Positive side effect is, that the cutting ability of rotating instruments is supported as the water spray does cleans out debris at the cutting part of the bur.

  What’s the purpose of the water spray at dental highspeed handpieces?
  How does the water spray affect the formation of potentially harmful aerosol?
  The water spray itself, as it comes from the handpiece, is not a risk at all for infections if the water quality is ensured with the dental delivery system. Only, when the water drop got contact with the patient, it could have absorbed potentially germs which then subsequently rebounds from any surface within the oral cavity and spreads as infectious aerosol.

  Why can’t I just turn off the air used for the spray to reduce the formation of aerosol?
  A water jet alone would not have enough cooling efficiency for highspeed preparations. That’s why compressed air is added to create the spray. Due to the higher moistening capabilities of this small waterdrops, a much better cooling is ensured – in favour to the vitality of the patient’s teeth!
 • What is the right way to deal with aerosol and bacteria?
  That´s the key question when it comes to safety in the dental practice. But what is fact and what is fiction? Product manager Judith Berg has prepared some answers.


  What is aerosol?
  • Aerosol is a mixture of air, water and solid particles.
  • Aerosol consists of small particles called droplet nuclei (1–5 μm) or droplets (5-50 μm) (1).
  • Aerosols could stay up to 30 minutes after treatment in the air, it could be spread several meters while treatment (1)
  • The most contamination you will find around a radius of 0.3 m to 1.5 m of the treatment area. (2).
  How is aerosol created?
  Physically, most aerosols in dental practice are created by atomization.

  There are two sources of contaminated aerosol:

  Rotating and oscillating handpieces / equipment (3,4)
  By supplying energy through rotating handpieces or oscillating handpieces to liquids (saliva, cooling spray, cooling water) is atomized = aerosols.
  However, with appropriate equipment reprocessing, coolant supply decontamination and water line decontamination - contamination of this aerosol can be avoided.

  Patient (1,2)
  Aerosol rebound occurs after the contact on the tooth or the soft tissue from the oral cavity. The aerosol now contains germs, saliva and possibly blood (6) from the patient.
  In this case the bacterial and viral load - which the patient carries inside his mouth - is dispersed and distributed everywhere the aerosol spreads.
  What can I do to reduce the bacterial load of the patient?
  Recently made experiences from China facing the SARS CoV2 have shown the effectiveness in dental practice when pre-procedural mouth rinse was performed: both 0.2% PVP-I solution as well as 1% H2O2 (= hydrogen peroxide) solutions strongly reduce or kill the number of germs – including the SARS CoV2. Numerous studies have proven the effectiveness of PVP-I (= povidone-iodine) in reducing germs. (7). In this study it was shown that CHX with the concentration of 0.2% was less effective.

  Therefore, with pre-procedural mouth rinse using e.g. PVP-I, H2O2 being clinically proven as an effective way to reduce the bacterial load and viral contamination of aerosol (8) – it also reduces the negative impact of “aerosol being inevitable during dental treatment”. Never to neglect the general necessary and recommended personal protective safety measures of course.


  How can I protect my team and patients from aerosol?
  You should not rely on one single but a multi-layer strategy. Following recommendation to protect dental personnel and patient. Professional handling of aerosol reduces the risk to the lowest possible level! Please respect your national recommendations.

  Infection prevention control in dentistry:
  • desinfection of surfaces, reprocessing of dental equipment (9,10)
  • PPE (personal protective equipment): masks, googles, gloves, scrubs, vaccination
  • effectiveness of mouth rinsing
  • rubber dam
  • anti-suck-back capabilities of equipment
  • high volume suction
  • dental unit water lines decontamination
  Bibilography:
  (1) Veena, H. R., et al. (2015). "Dissemination of aerosol and splatter during ultrasonic scaling: a pilot study." J Infect Public Health 8(3): 260-265.
  (2) Bennett, A. M., et al. (2000). "Microbial aerosols in general dental practice." Br Dent J 189(12): 664-667.
  (3 )Graetz, C., et al. (2014). "Spatter contamination in dental practices--how can it be prevented?" Rev Med Chir Soc Med Nat Iasi 118(4): 1122-1134.
  (4) Toroglu, M. S., et al. (2001). "Evaluation of aerosol contamination during debonding procedures." Angle Orthod 71(4): 299-306.
  (5) Reitemeier B, Jatzwauk L, Jesinghaus S, Reitemeier C, Neumann K. Effektive Reduktion des Spraynebel-Rückpralls - Möglichkeiten und Grenzen. ZMK 2010:662-673.
  (6) Shihama, K., et al. (2009). "Evidence of aerosolised floating blood mist during oral surgery." J Hosp Infect 71(4): 359-364
  (7) Peng, X., et al. (2020). "Transmission routes of 2019-nCoV and controls in dental practice." Int J Oral Sci 12(1): 9.
  (8) Eggers M, Koburger-Janssen T, Eickmann M, Zorn J. In Vitro Bactericidal and Virucidal Efficacy of Povidone-Iodine Gargle/Mouthwash Against Respiratory and Oral Tract Pathogens. Infect Dis Ther. 2018;7(2):249‐259.
  (9) Bracher, L., et al. (2019). "Surface microbial contamination in a dental department. A 10-year retrospective analysis." Swiss Dent J 129(1): 14-21.
  (10) Zemouri, C., et al. (2017). "A scoping review on bio-aerosols in healthcare and the dental environment." PLoS One 12(5): e0178007.

Fit for business?

 • W&H facemask
  Get back on track with confidence! We’ll get your instruments and devices back to shape. From June 1 to August 31, 2020, we’ll additionally support you with our service promotion*.

  Your advantages at a glance:


  • Fast and reliable repair
  • Professional support from highly trained technicians
  • Use of high-quality original W&H spare parts
  • -20% on all original W&H spare parts
  • 1-year warranty on repairs carried out during the promotional period


  Find out more about the promotion from your "service partner".
  Your service partner is not participating in the campaign? Please contact the "W&H factory service".


  *Subject to alterations and errors excepted. Promotion valid from June 1, 2020 to August 31, 2020. Cannot be combined with other promotions and offers. While stocks last.
 • Remembering knowledge


  We know, you are always ensuring proper hygiene and maintenance in your daily work (in your practice) and thus the well-being of your patients and finally your own health.

  And we take care of you and would like to support you in the best possible way: with our know-how, service and expertise. Together we can reduce the risk of infection in your practice in the long term and at the same time extend the service life of your instruments.

  Please contribute to your personal protection by using personal protective equipment:
  • wear mask, gloves, safety goggles and protection clothes
  • wash your hands regularly with soap and warm water
  • avoid shaking hands and hugging, give a smile instead
  • use hand sterilizers

Our service tips for you

 • Does my transmission instrument need maintenance?


  Whether straight and contra-angle handpieces, couplings or turbine handpieces – in daily operation it can happen again and again that transmission instruments suddenly fail. For people who want to be on the safe side and value the long service life of the products, we would like to point out the recommended annual maintenance. Regardless of this, there are various signs that indicate a need for maintenance or repair. Here are some examples of how you can determine the maintenance need for your transmission instruments:

  • High temperatures
  • Strong vibrations
  • Increased volume
  • Lower power/speed
  • Reduced bur holding force
  • Decreasing light intensity/light fluctuations
  • Impairment of spray intensity/spray fluctuations
  • Coolant failure or leakage

  If you notice one or more of the above-mentioned operating malfunctions, contact an authorised "W&H service partner".
  Instrument Mainentance
 • Safety technical checks for medical devices


  To ensure safety of users, patients and third parties, medical electrical devices must be checked regularly. For this reason, the Medical Devices Act provides safety checks. During the check, it is determined whether a device is functional, electrically safe and in proper condition at the time of inspection. The safety check must be carried out every three years or according to the manufacturer's instructions. For W&H devices such as Implantmed or Piezomed, the safety check is mandatory every three years. National regulations can include exceptions for shorter inspection periods. In Germany, for example, the safety check has to be carried out every two years.

  The safety check may only be carried out by qualified companies and institutions. These companies confirm the proper functioning of the devices and thus ensure the safety of patients, users and third parties.

  The safety check is subject to all W&H stand-alone devices such as Implantmed, Elcomed, Piezomed, Pyon, Tigon/Tigon+ or Proxeo Ultra.

  Any questions? In case of service, the "W&H service partners" are happy to help.
  Medical Device Checks
 • Maintenance at the touch-of-a-button


  After 35 seconds, our Assistina 301 plus leaves a perfectly maintained transmission instrument. The maintenance process starts automatically at the touch of a button. The automatic rotational lubrication ensures optimum distribution of the oil and that an even film of lubricant is created. Dirt particles are loosened and removed. The lifespan of the straight- and contra angle handpieces and turbines is significantly increased whilst service costs are reduced.

  But our Assistina 301 plus also needs a little care. Our tip: Check the functionality of your device once a week: the liquid level, the position and condition of the O-rings, the filter, and the tightness of the connections.

  The "weekly checklist" gives you an overview.

  In case of service, the "W&H service partners" are happy to help.
  Checklist Reprocessing Devices
 • What are maintenance kits? And why are they so smart?


  Every product, whether in the private or professional field, is exposed to a certain amount of wear over time. This wear could only be visually disturbing or lead to a real defect. Maintenance kits can help, since they contain exactly the spare parts that need to be replaced – no more and no less!

  Maintenance kits are designed either for end users or for service partners and are tailored to a defined product. A popular example is our maintenance kits for W&H sterilizers, which are normally used after 800 or 4,000 sterilization cycles for the recommended service.

  • Service after 800 cycles: Do it yourself! The spare parts included in the maintenance kit can be replaced by the end user. The costs can be calculated exactly. The original spare parts contribute to the long service life of the sterilizer.
  • Service after 4,000 cycles: The service after 4,000 cycles can only be carried out by an authorised service technician or a specialist workshop. The device must be opened and the parts included in the maintenance kit must be replaced. The costs for this can also be calculated exactly.

  Maintenance kits thus offer absolute cost transparency. The advantage over purchasing individual spare parts is obvious. For information on all available maintenance kits, please contact your
  "W&H service partner".
  Maintenance kit
 • Perfect cleaning – without tools


  Surgical interventions are a great challenge. In order to meet the high hygiene requirements, the W&H surgical straight and contra-angle handpieces of the S and WS series can be disassembled quickly and easily. Total simple – without tools. This not only facilitates thorough cleaning, but also extends the service life of your instruments. The surgical straight and contra-angle handpieces can then be reassembled just as quickly and easily.

  How to properly disassemble and reassemble our surgical contra-angle handpiece WS-75 is shown in this "video".

  In case of service, the "W&H service partners" are happy to help.

DIY-Service Tips

 • DIY-Service Tips
  In addition to the "W&H service partner", you also have the opportunity to maintain your Alegra turbines and contra-angle handpieces yourself and to carry out minor repairs quickly and professionally on site. Regular on-site maintenance extends the service life of your turbines and contra-angle handpieces and reduces downtimes.

  How do I do a DIY service on my Alegra instrument?

  Take a look at our Alegra spare parts overview and follow our video tutorials on our "Video Channel".

  How do I know which spare part needs to be replaced?

  Rotor: If you observe excessive noise and vibration at the head of the turbine, the bearings are most likely damaged; if you detect that the bur does not fully engage and slip out, the chucking system is most likely worn out.

  Coupling seal: If you notice air or water leakages between the turbine and coupling, please check the rubber seals and replace them if necessary.

  Water filter/nozzle cleaner: If you notice a very poor spray quality due to hard water, the filter of the resuction system should be replaced; when replacing the filter, please clean the spray nozzles with the compatible nozzle cleaner.

  Push button: If you need excessive force to operate the chucking mechanism, the push button may also be replaced; if the push button gets stuck in-position, it can be assumed that the outer ring is deformed and the head heats up due to the continuous friction.

  Generator/O-rings: If you observe excessive noise and vibration or intermittent resp. poor light quality, the generator may not work properly; if you notice air or water leakages between turbine and coupling, please replace the O-rings on the coupling.

  Contra-angle head: If you observe excessive noise and vibration on the head of the instrument as well as heating and/or an additional weakness of the chucking system (bur comes out), and/or stuck push button, replace the head and neck piece completely – please use the tool kit required for replacement.

  PLEASE NOTE!
  Tools: For your own safety and the safety of your patients, please always order the compatible tools to carry out the repair in good quality.

  Original Spare parts: The medical device loses its CE conformity if repairs are carried out with a non-original spare part. The use of non-original spare parts does not meet the high W&H quality standards. Safe use and a long product life can no longer be guaranteed.
 • Find out more about the maintenance of your W&H products in our videos and tutorials. We’ll show you how to replace the rotor in Alegra turbine handpieces. How to replace the Lisa door seal. How to clean and replace the Tigon + bulb. Watch our examples and find out more on our "Video Channel".

Protective measures in the dental practice

 • Good hygiene management is an essential part of everyday work in dental practices.

  Especially nowadays, the focus on hygiene and protective measures for patients and staff has increased. Wearing protective masks and protective clothing are two important measures to reduce the risk of infection in the practice and during dental treatment.

  Possible risks of infection also include the "aerosols" released during dental treatment. The right protective gear can help to keep patients and staff save.

Koruyucu maskeler - tekrar kullanım mümkün mü?

Maskelerin tekrar kullanımı
Önemli tavsiyeler !
Avantajlar
Sıkça sorulan sorular

Koruyucu maskeler güvenli olarak tekrar nasıl kullanılabilir? Güvenli bir otoklavda sterilize ederek maskelerinizi tekrar kullanmanız mümkün olabilir.

Buharla sterilizasyon, koruyucu ekipmanların yeniden kullanılabilmesi için önemli bir rol oynamaktadır. FFP2 ve FFP3 maskeler ve koruyucu medikal kıyafetler 121°C'lik döngülerde sterilize edilebilmektedir.

FFP2 ve FFP3 (n95) tipi maskelerin otoklavlarda yeniden işlenip kullanılabildiği sonuçları son yayınlanan bilimsel makaleler ve raporlarda ortaya konmuştur.* Optimum yüklemeyle takribi 40 ila 60 maske bir sterilizasyon döngüsünde yeniden işlenebilir(maske boyutları ve yükleme şemasına bağlı olarak değişebilir). Tek kullanımlık FFP2 ve FFP3 tipi maskeler buharla sterilize edilirken filtre ve solunum özellikleri zarar görmez ve böylelikle tekrar kullanılabilmektedirler.

Sıklıkla kullanılan cerrahi maskeler (çok katmanlı, dar ağızlı ve burun korumalı) taşıyıcı tarafından başka bir kişiye bulaşabilecek olası bulaşıcı damlacıkların bulaşmasına karşı koruma amaçlıdır. Bu tür maskelerin tek seferlik kullanmanız önerilir fakat acil ve gerekli durumlarda sterilize edilerek yeniden kullanılabilir.

FFP2/FFP3 tipi veya cerrahi maskeleri güvenli bir şekilde yeniden işlemek için önerilerimizi lütfen yandaki menü butonlarına tıklayarak inceleyiniz.

Önemli tavsiyeler!

 • 121°C'lik buharlı sterilizasyon döngüleri solunum valfi olsun veya olmasın FFP2 ve FFP3 tipi maskeler için uygundur. Bir döngü işlemiyle yaklaşık 40 ila 60 maskeyi yeniden işlemek mümkündür.
 • Buharla sterilize edilen maskeler bir ila beş kez tekrar kullanılabilir (ambalaj üzerindeki sterilizasyon döngüleri uyarılarını dikkate alınız). Maskelerin yeniden işlenmesi hakkında temel bilgi kaynakları olarak daima üreticinin kullanım talimatlarına bakmanız oldukça önemlidir.
 • Yeniden işlenmiş steril maskeleri henüz yeniden işlenmemiş maskelerden ayırdığınıza emin olun.
 • Lütfen kullanılmış veya nemli maskeleri kapalı kaplarda muhafaza etmeyin. Bu, bakteri ve küflerin çoğalmasına yol açabilir.
 • Tavsiye: Kullanım ve taşıma sırasında sterilizasyonu korumak ve kontaminasyonu önlemek için maskeleri paketli olarak sterilize edin.

Bu sıra dışı zamanlarda, W&H 130 yıllık tecrübesi ve medikal teknoloji konusundaki bilgi birikimiyle sizleri 121°C 'lik Universal-B döngülerine sahip B tipi otoklavlarıyla desteklemektedir.

Maskeleri yeniden işlemenin avantajları:

 • Sizin, çalışanlarınızın ve hastalarınızın sağlığını korumak
 • Maske eksikliği sırasında kullanım adetlerini ve maliyetleri düşürmek
 • Stokları idareli kullanmak
 • Yüksek nakliye maliyetlerini azaltmak
 • Sterilizasyon
 • Çevrenin sürdürülebilir olarak korunması

Hangi tip maskeler sterilize edilebilir?
FFP2, FFP3 tipi ve cerrahi maskeler.

Kullanılmış maskeleri ne sıklıkla sterilize edebilirim?
Buharla sterilize edilebilen maskeler 1 ila 5 kez tekrar kullanılabilmektedir (lütfen maskelerin üzerindeki sterilizasyon döngüsü dokümentasyonunu inceleyiniz.)

Maskeleri yeniden işlerken her zaman üreticilerin kullanım talimatlarına uymanız son derece önemlidir.

Maskeleri nasıl sterilize edebilirim
Maskeyi sterilizasyon poşetiyle paketleyin ve yükleme şemasına dikkat edin. Maskeler hem sterilizasyon ambalaj kağıdına hem de torbalara paketlenebilir (sterilizasyon ambalaj kağıdının yükleme esnasında üstüste gelip gelmediği önemlidir)

 • Kağıt yüzeyleri kağıt yüzeylerle, plastik yüzeyleri plastik yüzeylerle eşleştirin.
 • Yüklemeyi optimize etmek için maskeleri yatay veya dikey olarak konumlandırabilirsiniz.

Kaç maske steril edilebilir?
Bir sterilizasyon döngüsünde 40 ile 60 maske steril edilebilir. Bu sayı maskelerin türüne göre değişebilir.

Herhangi bir kılavuz izlenmeli midir
Evet, maskeleri yeniden işlerken lütfen aşağıdaki tedbirleri dikkate alınız:

 • Ellerinizi dezenfekte edin ve maskelerinizi çıkarmak için temiz bir eldiven giyin (Yüzünüze yanlışlıkla dokunarak kendinizi kontamine etme riskini önlemek için).
 • Lütfen doğru yükleme şemasını dikkate alın.
 • Maskelerin sağlam ve temiz olup olmadığını kontrol edin (görsel inceleme). Kirli maskeleri yeniden işlemeyin.
 • Maske hemen yeniden işlenmeyecekse, lütfen sadece eğitimli personelin erişebileceği kuru bir yerde uygun ve işaretlenmiş bir kapta bekletin.
 • Yeniden işleme sürecini izlemek için gerekli belgeleri tamamlayın.
 • Eldivenleri uygun şekilde çıkarın ve atın. Ardından kapsamlı bir el dezenfeksiyonu yapın.

Maskelerin yeniden kullanımıyla ilgili infografiği indirin

Uzmana danışalım

 • “Tek kullanımlık maskelerin yeniden kullanımı mümkün mü?” Konuşmacı: Christian Stempf

  Coronavirus salgını sırasında ve sonrasında kliniğinizdeki hijyen iş akışı nasıl olmalı? Sterilizasyon ipuçları ve tek kullanımlık maskelerin hangi koşullarda yeniden işlenebileceği konulu bu webinar kaydını tekrar izleyebilirsiniz.
  Webinar kaydını izleyin

  "Rewatch the webinar here"

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Thank you for your message. We will answer you as soon as possible.

Error! We are sorry to report that an error has occurred. Please try again.

Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et

fiyat talebi ()

{{product.name}}
REF {{product.ref}}
Request price now

Daha kesintisiz bir web sitesi deneyimi ve Multimedya içeriğimizin (videolar, haritalar vb.) sorunsuz ve etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için, lütfen pazarlama amaçlı çerezlerin (YouTube, MovingImage - bu çerezler hakkında ayrıntılı bilgi kişisel verilerin korunması sayfasında bulunabilir) depolanmasını kabul ediniz.

Kabul et
Loading…
Loading the web debug toolbar…
Attempt #