Zamana yayılmış bir başarı öyküsü

125 Years of Innovation
Year of good deeds

W&H Dentalwerk,1890 ylında Berlin’de, Jean Weber ve Hugo Hampel tarafından kurulmuştur. Firma, Avrupa’daki ilk mekanik el aletlerini kısa bir sürede üretmiştir. W&H 1944 yılında Berlin (Almanya)’den, Bürmoos Avusturya'ya taşınmış ve bu süre zarfında, Konsul DI Peter Malata Müttefikler tarafından fabrika müdürü olarak atanmıştır.

20 Mayıs 1958 yılında Peter ve Hilde Malata Dentalwerk Bürmoos’u satın almışlardır. 1964’te kısa sürede büyüyen firma ilk İştiraki olan W&H Germany firmasını kurmuştur. Bu kuruluşu sırasıyla, W&H Avusturya, Fransa, İtalya, İsveç ve İngiltere izler.

Mühendis Peter Malata Jr. 1 Aralık 1996 yılında fabrikaların yönetimini devralmıştır ve yeni yönetim uygulamaları hayata geçmiştir. W&H güçlü ve ileriye bakan bir takımla ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilen esnek bir yapı ile yoluna devam etmeye başlamıştır. 1999 yılında İtalya-Bergamo’da W&H Sterilizasyon üretim fabrikası kurulmuştur.

W&H şu anda 110’dan fazla Ülkede aktif durumdadır. W&H bir aile şirketi olması fikrine sadık kalarak, tüm Dünya’da sayısız iş ortakları ve kendi iştirakleri ile beraber güvenle büyümektedir.

W&H Dental Müze

W&H Dental Müze

1890'dan beri ürettiğimiz ürünler şimdi Dental Müze'de.

Ziyaret edin!

Satırbaşları

Müzemizde sergilenen ürünlerin %90 ‘ı halen çalışmakta olan ürünlerdir. Her biri özenle restore edilmiş ve bu işlemler sırasında tekrar çalışılan orijinal parçalar kullanılmaya özen gösterilmiştir. Sergilenen en eski ürünler 1890 yılından angldruva ve piyasemenlerdir (1895 yılında patent almış).

Sadece basınçlı hava ve bir ayak pedalı ile çalışan Adam Scneider’ın 1935 yılında ürettiği orijinal pnömatik diş hekimi koltuğuna oturun. Ya da 1950 yılından kalan askılı motorun sesine kulak verin.

W&H müzesi, diş hekimliği tarihinin birçok dönemine ait ürünleri sergilemekten gurur duyar.

Müzemizde sergilenenler

Berlin’deki ilk üretim tesisinden, Bürmoos’daki üretim tesisine kadar dental ürün hazinemiz, özenle saklanmış ve ayrı ayrı sınıflandırılmıştır; ayak kontrollü vidalama cihazı, sürücü ünitesi, askılı motor, piyasemenler, angldruvalar ve çeşitli aksesuarlar…

Buna ek olarak müzemizde, eşsiz dökümanlar, kullanım kitapları, klinik kitaplar, çalışmalar, kurs kitapları gibi hazineler bulunmaktadır.

Fabrika ve müze ziyaretçilerimiz için, şu anda emekli olan fakat W&H ile hiçbir zaman bağını koparmayan müze müdürümüzden çeşitli anektod ve hikayeleri dinlemek ayrı bir zevk olacaktır.